Go To ↓ Navigation & Information Other Information

Nicholls State University Graduates 543 Students

THIBODAUX – Nicholls State University held commencement exercises Dec. 15, graduating 543 students who completed coursework in the summer and fall semesters. Degrees were conferred and presented by Dr. Stephen Hulbert, university president.

Barry Melancon, president and CEO of the American Institute of Certified Public Accountants and a 1978 Nicholls alumnus, presented the address to the graduates. Download: 2007 Fall Commencement Speech by Barry Melancon (PDF)

Three baccalaureate graduates earned degrees with the highest academic honors, summa cum laude. They are Georgia Lee Galloway of Morgan City, an education major; Katie Elizabeth Giroir of Thibodaux, a government major; and LaFon Johnston Ortis of Morgan City, an accounting major.

The graduates are listed by current parish, city and degree with academic honors in baccalaureate curricula included. Summa cum laude indicates the student earned a cumulative grade point average of 3.9 or higher. Magna cum laude graduates, those with 3.700 to 3.899 gpa, and cum laude honorees, those earning between 3.5 and 3.699 gpa, are designated. The graduates are as follows:

ASCENSION

Nicholls State University recognized fall 2007 graduates Georgia Lee Galloway and Katie Elizabeth GiroirASSOCIATE DEGREES

Geismar

Joshua Derik Picou, Safety Technology;

St. Amant

Amanda Elaine Eliser, Cardiopulmonary Care Science;

BACHELOR’S DEGREES

Donaldsonville

Kelly Schexnayder Aucoin, General Studies; Jamie Elizabeth Octave, Management; Lindsey Ann Schexnayder, General Family and Consumer Science – Social Services;

Nicholls State University recognized fall 2007 graduate LaFon Johnston Ortis

Geismar

Joshua Derik Picou, Petroleum Services; Keyla Cherese Stephens, Culinary Arts;

Gonzales

Kimberly Norel Kelson, Sociology; Lasha Denise Patterson, Accounting; Kalli Anne Schexnayder,General Studies;

Prairieville

Brandt Michael Boudreaux, General Studies;

MASTER’S DEGREES

Geismar

Danita Brown-Stewart, Counselor Education;

Prairieville

Melissa Ann Cedotal, Master Of Business Administration;

ASSUMPTION

ASSOCIATE DEGREES

Labadieville

Matthew Paul Landry, Cardiopulmonary Care Science; Stacy Nicole Washington, Criminal Justice;

Napoleonville

Ryan Paul Bolotte, General Studies; Delores Delonda Johnson Larkins, Criminal Justice; Robert Joseph Politz Jr., Emergency Medical Services – Paramedic;

BACHELOR’S DEGREES

Belle Rose

Ashley Monique Leblanc, Dietetics; Alaina Claire Politz, Accounting;

Labadieville

Jo Lynn Agosta, Business Administration – General; Teri Anne Boudreaux, General Studies; Hilliary LaShon Knox, Accounting;

Napoleonville

Jaclyn Giambrone Bailey, Business Administration – General; Barbara Sander Barras, Art; Joshua L. Bergeron, General Studies; Garrett David Clement, Accounting (cum laude); Lindsey Elizabeth Fussell, Nursing; Cara Marie Mabile, Emergency Medical Services – Paramedic; Cheri Lyn Talbot, Accounting; Tonya Torres Talbot, Nursing; Lacey Renee Adams Dominigue, Accounting;

Pierre Part

Jake Joseph Crochet, Nursing; Trish Ann Johnson, Dietetics; Julie Elizabeth Templet, Art;

Plattenville

Danielle Elizabeth Hebert, Nursing;

MASTER’S DEGREES

Belle Rose

Annette McCarthy Richie, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

Labadieville

Jamie Lynn Daigle, Master Of Business Administration;

Napoleonville

Rhea Landry Blanchard, Master Curriculum and Instruction – Reading Education (cum laude); Jennifer McCarthy Giambrone, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Lori D. Pennison, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Tracie Becnel Zimmerman, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

Pierre Part

Nicole Marie Mabile, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

CAMERON

BACHELOR’S DEGREES

Cameron

Jana A. Billiot, Culinary Arts (magna cum laude);

EAST BATON ROUGE

ASSOCIATE DEGREES

Greenwell Spring

Jacob Lea Pourciau, Safety Technology;

BACHELOR’S DEGREES

Baton Rouge

Jeanné Elizabeth Bass, General Studies (cum laude); Danny Charles, Picou Jr., Criminal Justice Concentration In Government; Kristofer Steven Risinger, Broadcast Journalism Concentration In Mass Communication; Sheree Elizabeth Blanchard, Birth To Five/Early Interventionist Education (cum laude);

MASTER’S DEGREES

Baton Rouge

Jada J. Netters, Psychological Counseling;

EVANGELINE

BACHELOR’S DEGREES

Ville Platte

Eric Michael Haydel, Bachelor of Arts; Danielle Marie Savoy, Public Relations Concentration In Mass Communication;

IBERIA

BACHELOR’S DEGREES

Jeanerette

Valerie Moncriffe Simon, General Studies;

New Iberia

Pamela Theodile Edwards, Management;

MASTER’S DEGREES

Jeanerette

Donna Lynn Francis, Counselor Education;

New Iberia

David N., Broussard Jr., Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Donna Irene Broussard, Counselor Education; Neely Anne Moore, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Kimberly M. Notto-Lockley, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Tracy Lofton White, Counselor Education;

IBERVILLE

ASSOCIATE DEGREES

Plaquemine

Matthew Tyler Morales, Culinary Arts;

White Castle

Leanne Elizabeth Barras, Child Development and Preschool Management;

MASTER’S DEGREES

White Castle

Leslie Blanchard Hebert, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

JEFFERSON

ASSOCIATE DEGREES

Marrero

Ebony Yawana Chaney, Cardiopulmonary Care Science; Rudy Theodore Thibodeaux, Safety Technology and Petroleum Services;

BACHELOR’S DEGREES

Grand Isle

Denis Brewster Ricou, Broadcast Journalism Concentration In Mass Communication;

Gretna

Derek Palmer Shavor, Marketing – General; Adrienne Dillon White, Nursing;

Harahan

Robert Wayne, Lee Jr., Management;

Jefferson

Zachary Paul Russell, Marketing – Professional Sales (cum laude);

Kenner

Marjorie Johnston Remes, Nursing (cum laude);

Marrero

Jacquelyn Nicole Duplantis, Nursing; Mary Rose Nguyen, Nursing; Eric Randle Robert, General Studies; Rudy Theodore Thibodeaux, Petroleum Services;

Metairie

Nicholas Vulliet Cozad, History; Michael David Heyl, General Studies; Melissa Jean Montelaro, Art;

MASTER’S DEGREES

Kenner

Derrick Solomon Robinson, Master of Business Administration

LAFAYETTE

ASSOCIATE DEGREES

Lafayette

Christopher John Pothier, Culinary Arts;

MASTER’S DEGREES

Youngsville

Heather Pace Dyer, Master Of Marine And Environmental Biology;

LAFOURCHE

ASSOCIATE DEGREES

Cut Off

Jessi Lynn Danos, Safety Technology; Tanya Louise Guidry, Safety Technology (magna cum laude); Ross M. Jambon, Safety Technology;

Lockport

Stacy Champagne Chaisson, General Business; Thomas Paul Pierce, Petroleum Services;

Raceland

Benjamin John Bolton, Cardiopulmonary Care Science; Hollie Frances Louque, Cardiopulmonary Care Science; Leslie Ann Plaisance, Cardiopulmonary Care Science; Heather Lynn Mcglocklin, General Studies;

Thibodaux

Scott Allen Albarado, Cardiopulmonary Care Science; Myrna Matherne Arabie, General Business; Scot C. Badeaux, Petroleum Services and Safety Technology; Dusty Louise Benoit, Cardiopulmonary Care Science; Alison Marie Boudreaux, Cardiopulmonary Care Science; Kylie Lynn Daigle, General Studies; Mary Boudreaux Delaune, General Business; April Lynn Loupe, Child Development and Preschool Management; Timothy Wayne Mcgraw, Safety Technology; Cherie Lecompte Naquin, Cardiopulmonary Care Science; Ryan David Rivault, Safety Technology; Trenton David Toups, Emergency Medical Services – Paramedic; Ellie Marie Cortez, General Studies; Keri M. Stein, Cardiopulmonary Care Science; Deborah Lawson Thomas, General Studies; Chad Michael Tivet, General Business;

BACHELOR’S DEGREES

Chackbay

Toni Lynn Guidry, Music;

Cut Off

Allison Jane Birdsall, Culinary Arts; Cyd C. Callais, Culinary Arts; Jeremy Paul Collins, General Studies; Tanya Louise Guidry, Petroleum Services; Mary Beth Oglesby, General Family and Consumer Science – Social Services;

Galliano

John L. Grover, Petroleum Services; Derrick James Pitre, Business Administration – General (cum laude);

Gheens

Desiree Marie Barfield, Business Administration – General; Thomas Ladigue Brown, Bachelor of Science; Kristen Michelle Toups, Human Resources Management;

Larose

Brandon James Allemand, General Studies; Casie Lynn Crenshaw, Culinary Arts;

Lockport

Hannah Elizabeth Arceneaux, Music; Katherine Elise Bollinger, Marketing – General; Ashley Ann Eschette, Nursing; Shelley Rogers Sampey, Nursing (cum laude); Rebecca Champagne Gautreaux, Education;

Mathews

Breia Nicole Comardelle, Marketing – Professional Sales; Michael E. Prados, General Studies;

Raceland

Sumbla Anjum, Accounting (magna cum laude); Tara Autin Cheramie, Business Administration – General; Jadi Hartman Duplantis, Birth To Five/Early Interventionist Education; Brooke S. Faucheux, Nursing; Jude Julien Foret, Nursing; Nicholas Andrew Nygaard, English; Rosa Ann Rodrigue, Public Relations Concentration In Mass Communication; Jessica Elizabeth Roland, Nursing; Caroline M. Triche, Business Administration – General; Tabatha A. Dupre Foret, Agricultural Business – Production; Dale Paul Toups Jr., Biology – Environmental Biology;

Thibodaux

Stephanie Howie Abadie, Culinary Nutrition Concentration In Dietetics (cum laude); Kandy Ann Adams, Birth To Five/Early Interventionist Education; Joanné Michelle Batiste, General Studies; Cherie Weaver Bergeron, History; Tara Elizabeth Bergeron, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry; Drew Anthony Biondo, Management; Thomas Roschi Birbeck, Finance; Neysa Ann Birmingham, Nursing; Bryan M. Blank, Business Administration – General; Jeremy Rene Borne, Computer Science; Joseph Mark Boudreaux, Management; Scott Michael Boudreaux, Chemistry (Professional); Sheena Ameka Bouie, Health Sciences – Health and Wellness; Elizabeth Danielle Bourgeois, Sociology – Family/Youth Advocacy; Jill Leboeuf Breaux, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry; Julie Ann Breaux, Nursing; Kristen T. Clement, Nursing; Shannon Mary Cortez, Business Administration – General; Frances Kathryn Crochet, Chemistry Pre-Medicine/Pre-Dentistry (cum laude); Allison Frances Mullins Curtis, Birth To Five/Early Interventionist Education; Jacob Thomas Daigle, Biology – Marine Biology; Rae Elizabeth Didier, Business Administration – General; Benton J Ford, Health And Physical Education Certification; Crystal Shairre Fonseca, Bachelor of Science; William Henry France, General Studies; Lauren Elizabeth Frederick, History; Andrew Gregory Frost, General Studies; Jeremy Michael Giambrone, Management; Katie Elizabeth Giroir, Government (summa cum laude); Jeffrey Michael Good, Geomatics; David Wade Gravois, Public Relations Concentration In Mass Communication; Sadie Lynn Gravois, General Studies; Kalie Renee Guidry, Art; Leslie M Guidry, Mathematics; Melanie Anne Happel, Birth To Five/Early Interventionist Education; Amour D’Shaun Jenkins, Broadcast Journalism Concentration In Mass Communication; Tricia R Jenkins; Education; Jeanne Linda Johnson, General Studies, Government and History; Kristen Nicole Knight, Birth To Five/Early Interventionist Education; Michelle Audré Knight, History; Jacob Matthew Krieg, Computer Science; Kassi Sue Lajaunie, Business Administration – General; Angel Marie Leblanc, Allied Health – Professional Practice; Benton Michael Leblanc, Finance; Michelle Lynn Lirette Fall Lewis, Education; Chad Andrew Loup, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry; Jill Marie Mabry, Nursing; Roxanne Marie Machen, Art Education Certification; Scott Lanier Magee, General Studies; Randy P. Mayeux, Culinary Arts; Leslie O. McCarthy, Allied Health – Professional Practice; Megan Elizabeth Mcgaha, Birth To Five/Early Interventionist Education; Clemisha Dominique Mingo, Accounting; Katina Mari Moore, General Studies; Madeline L. Murphy, Health Sciences – Health + Wellness; Jason Lynn Navarre, General Studies; Nicholas P. Owens, Nursing; Andrea Rosemary Papa, Nursing; Derek Paul Perez, Management; Erik Steven Peterson, Government; Leah Paige Peterson, Health And Physical Education Certification; Emily C. Pizzolatto, Human Resources Management (cum laude); Sadie Marie Chauvin Poirier, Dietetics; Christopher Andrew Pontiff, Finance; Ken Wing Poon, Broadcast Journalism Concentration In Mass Communication; Billie Anne Potter, Marketing – Professional Sales; Kevin Tyler Reynolds, General Studies; Pamela Ann Roberts, General Studies; Roxanne Reneé Rodrigue, General Studies; Ryan Philip Rodrigue, Management; Erica Lynn Roundtree, Business Administration – General (cum laude); Mary Nicole Row, Public Relations Concentration In Mass Communication; Anderia Marie Samuels, Education; Keith Anthony Sauce, Accounting (cum laude); Sharon Dawn Steib, Accounting; Lyndell W. Stove, General Family and Consumer Science – Social Services; Derek John Szush, Health And Physical Education Certification; Reginia Lyn Thomas, Education (cum laude); Mark Elliott Toups, Computer Science; Stacey Marie Usey, General Studies; David Paul Vicknair, Business Administration – Pre-Law (cum laude); Melissa Lynn Whitman, Nursing; James William Wilcox, Agricultural Business – Production; Cindy Ann Williams, Sociology – Family/Youth Advocacy; Summer D. Winston, Art; Latisha Marie Woods, Sociology – Family/Youth Advocacy; Sherry Lynn Woods, General Family and Consumer Science – Social Services; Christina Mary Zeringue, Social Studies Education – Primary Certification; Danielle Michelle Zeringue, Marketing – Professional Sales; Susan Jean Zimdars, Nursing;

MASTER’S DEGREES

Cut Off

Kristy M. Colombel-Adams, Master Curriculum and Instruction – Early Childhood; Missy Plaisance Curole, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Angie L. Plaisance, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Jennifer Michelle Schwertz, Master Of Business Administration; Cherie Nicole Chauvin, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Heather Courtney Lasseigne, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

Galliano

Erin M Pitre, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Angela Maria Wunstell, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

Golden Meadow

Kelly Ann Adams, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration;

Lockport

Hailey Marie Kiger, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Katie Annette Kilgore Barker, Counselor Education;

Raceland

Lisa Leblanc Baudoin, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Theresa Bourgeois Biondo, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Mignon Mulvey Jambon, Psychological Counseling;

Thibodaux

Faith Granier Barker, Master Curriculum And Instruction – Reading Education; Stella Hall Bergeron, Master Curriculum And Instruction – Reading Education; Susan M. Binnings, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Steven Alexis Bostroem, Master Of Business Administration; Jeremy Michael Bourgeois, Master of Science; Tanya Maurer Breaux, Counselor Education; Raven Cyntel Bychurch, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Claudette Loupe Leblanc, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Chrissy Lynn Chaisson, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Carrie Parker Cortez, Administration and Supervision -Higher Ed Administration; Thomas Delassue, Master Of Business Administration; Annette Plaisance Dempster, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Taira Leigh Douglas, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Avie Mire Fontenot, Educational Technology Leadership (cum laude); Jemeila C. Griffin, Counselor Education; Tammy Ledet Guidry, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Lola Ann Houston, Counselor Education; Sara Elizabeth Hudson, Psychological Counseling; Gina S. Johnson, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Tessie Douglas Johnson, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Jenny Marie Lagarde Harrelson, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Byron Charles Ledet Jr., Master Of Business Administration; Fran E. Ledet, Master of Education; Julie Ledeun, Master Of Business Administration; Zachary John Miller, Master Curriculum and Instruction – Reading Education (cum laude); Rhonda G. Normand, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Sebastien Normand, Master Of Business Administration; Elise Marion Petit, Master Of Business Administration; Evan Luke Raymond, Master Of Business Administration; Tanya Candies Richard, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration (cum laude); William Joseph Royster, Master Of Business Administration; Tiffany Loupe Thibodaux, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Jessica Leigh Thibodeaux, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Ludovic Touzeau, Master Of Business Administration; Rebecca F. Bernard Walker, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Jameeta Michelle Youngblood, Master Of Business Administration;

LIVINGSTON

BACHELOR’S DEGREES

Denham Springs

Jeremiah Douglas Williams, Nursing; Kyle W Freeman, Marketing – Professional Sales;

ORLEANS

BACHELOR’S DEGREES

New Orleans

Michael Brandon Bell, Petroleum Services; Victoria Lynn Brauner, Allied Health РProfessional Practice (magna cum laude); Eteria Oriane Carter, Sociology РFamily/Youth Advocacy; Andr̩ Kelly, General Studies; Lindsay Kay Kidder, Education; Brandi Princess Ray, General Studies; Russell Blake Richardson Jr., Nursing;

PLAQUEMINES

ASSOCIATE DEGREES

Christopher Chad Hess, General Studies;

BACHELOR DEGREES

Belle Chase

Daphine Lashell Barnes, General Studies;

POINT COUPEE

BACHELOR’S DEGREES

Livonia

Caleb Boone Williams, Culinary Arts;

New Roads

Patrice Adrianne Boudreaux, General Family and Consumer Science – Social Services;

RAPIDS

ASSOCIATE DEGREES

Alexandria

Kent Perry Ertan, Safety Technology and Petroleum Services;

BACHELOR’S DEGREES

Alexandria

Kent Perry Ertan, Petroleum Services;

ST. CHARLES

BACHELOR’S DEGREES

Ama

Leland Anthony Pierre, Human Resources Management;

Des Allemands

Rosa Maria Lee, Government; Brandon Paul Poche, Nursing; Alexandre, Romero IV, General Studies;

Destrehan

Adam Joseph Ayme, Accounting (magna cum laude); Melissa Quijano Vicknair, Elementary Education – 1-8; Lesley Nicole St. Pierre, Nursing;

Luling

Cherie Baudouin Barcia, Elementary Education 4-8 Certification; Haley Champion, Health Care Management; Phillip Hunter Eitmann, Business Administration – General; Kayla Marie Kinler, Birth To Five/Early Interventionist Education; Quinn Patrick Landry, Broadcast Journalism Concentration In Mass Communication; Emily Kaye Foreman, General Studies (cum laude); Sarah Theresa Owens, Management; Patricia Morvant Wilson, Education (magna cum laude); Jamie Lynn Zammit, Elementary Education – PK-3 Certification;

St. Rose

Rusty Trosclair, General Studies;

MASTER’S DEGREES

Boutte

Lisa Foret Perrin, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration (cum laude);

Destrehan

Donna Shows Roussel, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Sara Fugate Dailey, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

Luling

Rene̩ Jessica Weber, Master Curriculum and Instruction РReading Education;

ST. JAMES

ASSOCIATE DEGREES

Paulina

Meggie Marie Martin, Cardiopulmonary Care Science;

Vacherie

Terri F Gravois, Legal Assistant Studies; Cassandra Marie Harry, Child Development and Preschool Management;

BACHELOR’S DEGREES

Convent

Anthony J. Nobile Jr., General Studies;

Gramercy

Amy Marie Duhon, General Studies;

Paulina

Maria Nicole Hymel, General Family and Consumer Science – Social Services;

Vacherie

Shamari R. Bethancourt, Finance; Jennifer Lynn Holmes, English; Pearl Ann Lecompte, General Studies; Derek James Matherne, Finance (cum laude); Nashiya Keishaka Octave, Human Resources Management; Monique Kristine Triche, Bachelor of Science; Joseph Lloyd Uzee, Computer Information Systems;

MASTER’S DEGREES

Gramercy

Lori Anne Louque, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Angel L.Whitlow, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Lisa Ann Provenzano, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

Hester

Stephanie Roussel Davis, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

Paulina

Marlinda Lambert Harrison, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration;

Vacherie

Jamie G. Boudoin, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Alison Cupit, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Ginger Frances Desormeaux, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration;

ST. JOHN

BACHELOR’S DEGREES

Edgard

Lorenzo Joseph Edwards, Management;

Garyville

Abby Margaret Roccaforte, Bachelor of Arts;

Laplace

Chad Michael Ayme, Management;

MASTER’S DEGREES

Laplace

Vanessa Treuting Terry, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration (cum laude);

Reserve

G’Nell Ruth Hall, Psychological Counseling;

ST. LANDRY

BACHELOR’S DEGREES

Opelousas

Janine Marie Diehl, Accounting;

ST. MARY

ASSOCIATE DEGREES

Franklin

Marcus Etienne Broussard, General Studies;

Morgan City

Lisa Shearrie Ackman, Petroleum Services and Safety Technology; Heaven Marie Dehart, General Studies; Lesley Guidry Dunagin, Cardiopulmonary Care Science; Sarah Ellen Duplantis, Cardiopulmonary Care Science; Shaina Marie Giroir, General Studies; Christopher L Mason, Criminal Justice;

Patterson

Luke Anthony Billiot, Bachelor of Science; Jenny Renee Thibodaux, Cardiopulmonary Care Science;

BACHELOR’S DEGREES

Bayou L’Ourse Amber M. Rollins Cavalier, General Family and Consumer Science – Social Services;

Bayou Vista

Tracey Lynn Daugherty, Accounting;

Berwick

Brenda Mary Billiot, General Family and Consumer Science – Social Services; Byron Thomas Labowe, Geomatics; Dominic Ribardi III, General Studies; Cole J. Romero, Health Sciences – Health and Wellness (cum laude); Kelly Ann Williamson, Elementary Education 4-8 Certification (cum laude);

Franklin

Monique LaGrange Lancon, Mathematics Education – Primary Certification (cum laude); Melissa A. Lee, General Studies; Michelby L. Whitehead, Bachelor of Arts;

Morgan City

Beatriz E. Buford, General Studies; Paula Michelle Aucoin, Health Care Management (cum laude); Kitty Willis Bishop, Nursing; Jessica Joseph Casso, General Family and Consumer Science – Social Services; Joshua Paul Courtney, General Studies; Rebecca Lee Davis, General Family and Consumer Science – Social Services (cum laude); Georgia Lee Galloway, Education (summa cum laude); Sara Elizabeth Gierman, Birth To Five/Early Interventionist Education; Jason Matthew Klutts, Culinary Arts; Dat Thanh Nguyen, Criminal Justice Concentration In Government; LaFon Johnston Ortis, Accounting (summa cum laude); Ryan T. Percle, Accounting; Leroy Joseph Richard Jr., Finance; Dominique Diane Turner, Health Sciences – Sports Science; Falon Vidos, Management; Allison J. Williams, Nursing (cum laude); Jeremy Wayne Williams, Bachelor of Science;

Patterson

Bridgette D’Andrea Brown, General Studies; Mary Catherine Peterson, General Studies; Tina Verret Pisani, Accounting;

MASTER’S DEGREES

Baldwin

Mary L. Bowser Whit, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Vontrell J Lofton, Counselor Education;

Franklin

Ester Mae Hawkins, Counselor Education; Diane Marie White-Bowers, Counselor Education;

Morgan City

Alaina L. Black, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Stephanie Braud Gautreaux, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration;

ST. TAMMANY

BACHELOR’S DEGREES

Covington

Jared Lee Shaw, Petroleum Services;

Slidell

James Keith Delahoussaye, Business Administration – General;

TANGIPAHOA

BACHELOR’S DEGREES

Hammond

Julie Doris Maryland, General Family and Consumer Science – Social Services;

TERREBONNE

ASSOCIATE DEGREES

Gray

Randee Renee Rousseau, Cardiopulmonary Care Science;

Houma

Aaron Joseph Allemand, Criminal Justice; Troy Micheal Autin, Criminal Justice; Jenny Ann Belanger, Child Development and Preschool Management; Michele Lynn Brien, Cardiopulmonary Care Science; Amy Michelle Coleman, Criminal Justice and Legal Assistant Studies; Brandy Lynn Croom, Cardiopulmonary Care Science; Aaron Dark, General Studies; Nicole Delco, Criminal Justice; Belinda Anne Ellender, Legal Assistant Studies (cum laude); Christian Julian Falcon, Safety Technology; Dale P. Flynn, Cardiopulmonary Care Science; Gareth Michael Henry, Associate of Science; Jeanie Nakol King, Cardiopulmonary Care Science; Christopher Roy Landry, Petroleum Services; Lance P. Melancon, Safety Technology and Petroleum Services; Shelly Jean Naquin, General Studies; Derek L. Santiny, General Business; Ashley Elizabeth Seely, General Studies; Gannon Paul Theriot, General Business; Vera E. Smith Toups, Cardiopulmonary Care Science; Layla Kay Ward, Cardiopulmonary Care Science; Tommy Keith Washington, Petroleum Services;

Schriever

Chris Matthew Boudreaux, Cardiopulmonary Care Science; Michelle Ann Hebert, Child Development and Preschool Management; Shannon Ranell Williams, General Business; Calvin Lee Brown, Safety Technology;

BACHELOR’S DEGREES

Bourg

Monica LeBlanc Ellender, Bachelor of Science;

Chauvin

Mary A. Gautreaux, Elementary Education 4-8 Certification; Katie Lynn Price, General Family and Consumer Science – Social Services;

Dulac

Tarena Marie Dion, Nursing;

Gray

Nakia La Sean Bonvillain, Government; Jamie J. Chaisson, Art; Kelly Rogers Harrison, Allied Health – Professional Practice; Marie Victoria McChargue, Marketing – General (magna cum laude); Keri Ann Simon, Culinary Arts (cum laude); Travis Jameson Templet, Public Relations Concentration In Mass Communication; Bethany Alicee Rini, Human Resources Management;

Houma

Aaron Joseph Allemand, Government; Vance Travis Barker, Culinary Arts; Mary E. Bollinger, Business Administration РGeneral; Kevan Joseph Boudreaux, Bachelor of Science; Melani Marie Boudreaux, General Studies; Kelly Marie Breaux, Mathematics; Courtney Elise Viteaux Byles, General Studies; Ashlee Esther Champagne, Criminal Justice Concentration In Government; Lacey Pierce Crosby, General Studies (magna cum laude); Aimee Lynn Daigle, Business Administration РGeneral; Leah Rebecca Detiveaux, Birth To Five/Early Interventionist Education; Natalie Rene̩ Doiron, Finance; Penne Olivier Dornan, Business; Cynthia Clubb Dubois, Education; Belinda Anne Ellender, Government; Monica Leblanc Ellender, Accounting; Erin Elizabeth Eschete, Nursing; Christian Julian Falcon, Petroleum Services; Angela Loren Fanguy, General Studies; Rebecca Diane Fontenot, General Family and Consumer Science РSocial Services; David Wendell Francis, Government; Barbara Elaine Gannon, Public Relations Concentration In Mass Communication (cum laude); Heather Lynne Gaudet, Health Sciences РHealth and Wellness; Mary C. Gonsoulin, Accounting (magna cum laude); Brent James Graham, Nursing; Ashli Brooke Hebert, General Studies; Ashlee Diette Hernandez, Instrumental Music Certification (magna cum laude); Wister G. Hill, Business Administration РMultinational Business (magna cum laude); Kristi Aimee Jarveaux, Accounting; Keyon Kentrell Jeff, Broadcast Journalism Concentration In Mass Communication; Abby Lynn Joffrion Smith, Birth To Five/Early Interventionist Education; Danielle Dupre Kay, Nursing; Paula Rochelle Lagarde, Communicative Disorders; Heather Marie Landry, General Family and Consumer Science РSocial Services; Gail Marie LeBoeuf, Bachelor of Science; Bruce Paul Lirette, General Studies; Kristie Elizabeth Luke, Elementary Education РPK-3 Certification; Ryne Andrew Malcolm, Management; Ashley Nicole Mckey, Biology РEnvironmental Biology; Ricky Lee Miller, Biology РPre-Medicine/Pre-Dentistry (magna cum laude); Bonnie Boquet Naquin, Accounting; Heather Theresa Pickering, Finance; Leigh Ann Pierre, Nursing; Jennifer Denise Pitre, Mathematics; Laurie-Anne K. Price, Sociology; Matthew Joseph Ritter, Business Administration РMultinational Business; Janny Fay Robichaux, General Family and Consumer Science РEducation; Jody Pillsbury Sons, General Family and Consumer Science РEducation (magna cum laude); Brandon Joseph Thibodeaux, Management; Diaquire Lashon Thomas, Sociology; Danielle Christine Townsend, Dietetics; Jenny Leblanc Trosclair, Allied Health РProfessional Practice; Allyce Marie Van Alstine, Nursing; Lena Elizabeth Lyons Brunet, Special Education Mild/Moderate Р1-12; Ryan Mark Detiveaux, General Studies; Stephanie Alyson Dolezal, General Studies; William C. Fabre, English; Amanda S. Fremen, Accounting; Nicholas Joseph Hebert, Marketing РGeneral; Shane Michael Henry, Health Sciences РSports Science; Sandi Marie Leblanc, Accounting; Ernest Terrell Nixon, General Studies; Jamie Lee Owens, Management; Christian Nicole Samaha, Birth To Five/Early Interventionist Education (magna cum laude); Rose Marie Solar, General Studies; Nikki B. Stevens, General Studies; Leigh C. Torres, Music; Erin Beth Ver Hey, Nursing; Maria A. Stewart Ward, General Studies; Tommy Keith Washington, Petroleum Services;

Schriever

Tracy N. Brupbacher, Business Administration – General; Loni L. Himel, Birth To Five/Early Interventionist Education; Dana G. Pellegrin, Accounting; Amanda Elizabeth Talbot, Art; Calvin Lee Brown, Petroleum Services;

MASTER’S DEGREES

Bourg

Melissa Renee Mabile, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Tammy Gilmore Credeur, Master Curriculum and Instruction – Early Childhood (cum laude); Beth Suzanne Robichaux Lapeyrouse, Master Curriculum and Instruction – Early Childhood (cum laude);

Gray

Pauline B. White, Master of Education;

Houma

Sarah Daigle Adams, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Shannon Terrell Bell, Administration And Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Heidi D’Amico Cain, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Delicia Romona Calloway, Master of Education; Michele Elizabeth Cenac, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Allison Claire Daigneault, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Brandi Lynn Faucheaux, Psychological Counseling; Joel B. Geiger, Master of Science (cum laude); Sarah Marisa Guidroz, Master Of Business Administration; Kim Portier Guidry, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Valerie Lynette Heumann, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Lisa Margaret Hidalgo, Administration and Supervision -Higher Ed Administration; Jennifer R. Kreller, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Nekki D. Kreller, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Sharri Denise McGuire, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Peggy Pontiff Vice, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Tina H. Walker, Psychological Counseling; Melissa Friend White, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Robert Casey Adams, Master Of Business Administration; Rebecca Mills Bradford, Master Curriculum and Instruction – Learning Disability (cum laude); Kallie Anne Estes Thibodeaux, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Deanna Lashaune Franklin Joseph, Administration and Supervision -Elementary/Secondary School Administration; Casannah Marie Lenoir, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

Montegut

Alison Nicole Gilmore Theriot, Master Curriculum and Instruction – Early Childhood (cum laude);

Schriever

Michele Lynn Derouen, Master Curriculum and Instruction – Reading Education; Phillis G. Williams, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

WEBSTER

BACHELOR’S DEGREES

Shongaloo

Marcus Paul Markray, General Studies;

WEST FELICIANA

BACHELOR’S DEGREES

St. Francisville

Kayla Ann Sparks, Accounting; Jordan Barrett Talbot, Culinary Arts;

OUT OF STATE

ASSOCIATE DEGREES

Columbia

Leigh Rhodes Brown, Petroleum Services;

Missouri City, Texas

Levon Denard Bailey, General Studies;

BACHELOR’S DEGREES

Albuquerque, N.M.

Jacqueline Michelle Pacheco, Business Administration – General;

Birmingham, Ala.

Antwan S. Dunn, Government;

Burleson, Texas

Natalie Jean Vaughan, General Studies;

Diamondhead, Miss.

Jessica Ann LeRouge, Culinary Arts;

Fort Worth, Texas

Victoria Lynne Priddy, Accounting;

Fukuoka, Japan

Tomomi Nishida, Broadcast Journalism Concentration In Mass Communication (magna cum laude);

Heraklion, Crete Greece

Michael Elkhanoufi, General Studies;

Highlands Ranch, Colo.

Patrick M. Harris, General Studies;

Keller, Texas

Ashley Kaye Bock, Government;

Memphis, Tenn.

Le’Shonda Teneile Owens, Culinary Arts;

Okolona, Miss.

Kareem Alauquon Moore, General Studies;

Phoenix, Ariz.

Aaron James George, General Studies;

Pleasant Grove

Christopher L. Turner, General Studies;

Salt Lake City, Utah

Chester A. Wood, III, Business Administration -Financial Services Market;

San Antonio, Texas

Andy Rufin Greenbaum, Culinary Arts;

Searcy, Ark.

Dustin Christopher Roddy, Marketing – Professional Sales;

Tiriana, Albania

Rezarta Dibra, Communicative Disorders;

Waco, Texas

Kristen Dawn Fillmore, Health And Physical Education Certification;

MASTER’S DEGREES

Buffalo, N.Y.

Arnold Edward Robinson, Master Of Business Administration;

Paris, France

Adeline Vallet, Master Of Business Administration;

Vicksburg, Miss.

Sean M. Jackson, Master Of Science.

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Go To ↑ Top