Go To ↓ Navigation & Information Other Information

Nicholls awards more than 500 degrees

THIBODAUX – Nicholls State University held commencement exercises May 17, awarding 509 degrees to students completing coursework in the spring semester. Degrees were conferred and presented by Dr. Stephen Hulbert, university president.

landrieu.JPGSen. Mary Landrieu, Louisiana’s senior senator, presented the address to the graduates.

Eleven baccalaureate graduates earned degrees with the highest academic honors, summa cum laude. They are Sherri R. Bailey of Houma, an accounting major; Renee E. Bourgeois of Vacherie, a biology major; Lauren Elise Cenac of Houma, an English major; Jared Anthony Foret of Houma, a history major; Sarah Elizabeth Hotard of Mathews, a biology major; Lauren Jane LeBlanc of Lutcher, a biology major; Anthony Marino III of Deridder, a biology major; Elizabeth Ann Sanders of Gonzales, an English major; Erin A. Toups of Thibodaux, a biology major; Samantha Tran of Houma, an accounting major; and Kristina Lynne Trosclair of Thibodaux, an accounting major. The President’s Medal of Honor for completing undergraduate degree requirements with a perfect grade point average on college-level coursework was awarded to Marino, Tran and Trosclair.

The graduates are listed by current parish, city and degree with academic honors in baccalaureate curricula included. Summa cum laude indicates the student earned a cumulative GPA of 3.9 or higher. Magna cum laude graduates, those with a 3.700 to 3.899 GPA, and cum laude honorees, those earning between a 3.5 and 3.699 GPA, are also designated. The graduates are as follows:

ALLEN

BACHELOR’S DEGREES

Mittie

Ashley Smith Cole, General Studies (cum laude);

ASCENSION

BACHELOR’S DEGREES

Donaldsonville

Krystalin Marie Ensminger, Marketing – General; Kimberly Marie Medine, Birth to Five/Early Interventionist Education (cum laude);

Geismer

Arlene S. Heard, Dietetics (cum laude);

Gonzales

Erin Michelle Babin, Communicative Disorders (cum laude); Alicia D. Carey, Marketing – General; Elizabeth Ann Sanders, English – Creative Writing (summa cum laude);

Prairieville

Alexis J. Braud, Art; Addie Marie Ryman, General Family and Consumer Science – Social Services; Amy Lynn Thibodeaux, Marketing – Professional Sales;

MASTER’S DEGREES

Donaldsonville

Jannelle Raymee Bell, Specialist in School Psychology;

Gonzales

Joseph A. Cretini, Specialist in School Psychology;

ASSUMPTION

ASSOCIATE DEGREES

Napoleonville

Kasey Lynn Hebert, Legal Assistant Studies;

BACHELOR’S DEGREES

Belle Rose

Morgan Leigh Savoie, Sociology (cum laude);

Labadieville

Casey Delatte Achee, Birth to Five/Early Interventionist Education; Andy Louis Boudreaux, Criminal Justice Concentration in Government; Seth Jude Delise, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry; Kirk Joseph Savoie, Criminal Justice Concentration in Government;

Napoleonville

Tracey Michelle Alleman, General Studies; Mark Joseph Landry, Government; Robert Joseph Politz Jr., Health Sciences – Cardiovascular Technology; Beth Marie Thibodaux, Art;

Pierre Part

Gina Marie Metrejean, Dietetics;

MASTER’S DEGREES

Labadieville

Louise O. Robichaux, Community/Technical College Math;

BEAUREGARD

BACHELOR’S DEGREES

Deridder

Anthony Marino III, Biology – Pre-Physical Therapy (summa cum laude);

EAST BATON ROUGE

ASSOCIATE DEGREES

Baton Rouge

Kelly Butler, Culinary Arts;

BACHELOR’S DEGREES

Baton Rouge

Elizabeth Anna Roberts, General Studies; Joseph Lester Saborio, History; Donald Joseph Schmitt, Marketing – Professional Sales; David Spartin Tucker, Business Administration – General;

MASTER’S DEGREES

Baton Rouge

Gabrielle Hill Lenoir, Specialist in School Psychology; Jada J. Netters, Specialist in School Psychology;

EVANGELINE

BACHELOR’S DEGREES

Ville Platte

Eric Michael Haydel, Public Relations Concentration in Mass Communication;

IBERIA

BACHELOR’S DEGREES

New Iberia

Aaron D. Desormeaux, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry; Sara Ann Pickett, Business Administration – General; Ryan Joseph Reed, Petroleum Services;

MASTER’S DEGREES

Jeanerette

Cynthia Denise Watson-Tarleton, Counselor Education;

IBERVILLE

BACHELOR’S DEGREES

White Castle

Kenneth Philip Washington, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry (cum laude);

JEFFERSON

ASSOCIATE DEGREES

Harahan

Christopher Nielson Retif, Criminal Justice;

Lafitte

Britany Michelle Victoriano, Child Development and Preschool Management;

BACHELOR’S DEGREES

Gretna

Caryl Kathleen Trosclair, Art;

Harvey

Sharmaine T. Hughes, Allied Health – Professional Practice;

Kenner

Frederick Charles Kober, Chemistry (Professional); Alan James Luwe, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry;

Marrero

Ebony Yawana Chaney, Allied Health – Professional Practice; Brigette Marie Rodriguez, Nursing; Kristy Theresa Sevin, Allied Health-Specialized Practice (Cytotechnology);

Metairie

Stephanie Marie Bailey, Nursing; Jaime Lynn Reuter, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry (magna cum laude); Christopher Robert Williams, English; Terri Ann Diaz, Allied Health – Professional Practice;

Terrytown

Britt Monroe Vallot, Allied Health – Athletic Training Science;

Waggaman

Marie Jordan Ammann, Criminal Justice Concentration in Government (cum laude);

MASTER’S DEGREES

Marrero

Misty Ohmer Slaton, Administration and Supervision – Elementary/Secondary School Administration (4.0 GPA);

LAFAYETTE

BACHELOR’S DEGREES

Broussard

Kappy Drake Cullum, Geomatics;

Lafayette

Mary Kate F. Hobbs, Birth to Five/Early Interventionist Education; Kristin Nicole Smith,General Studies;

MASTER’S DEGREES

Lafayette

Megan Thibodaux Cutrer, Specialist in School Psychology;

LAFOURCHE

ASSOCIATE DEGREES

Cut Off

Teri Lynn Boudreaux, Legal Assistant Studies; Erica Marie Doucet, Child Development and Preschool Management; Skelly Anthony Hebert Jr., General Studies;

Larose

Scott Anthony St. Pierre, Petroleum Services and Safety Technology;

Raceland

Katie Louise Charpentier, General Studies;

Raceland

Krissy Marie LeCompte, Criminal Justice; Joseph Jude Mayet, General Studies;

Thibodaux

Tylette Alexis, General Studies; Teri Anne Boudreaux, Elementary Education 4-8 Certification; Miles Joseph Cortez, Criminal Justice; Allison Terese Doran, Criminal Justice; Terrence Tremayne Johnson, Culinary Arts; Denise Jones-Adams, General Studies; Jay Clifford Swart, Safety Technology; Barbara Anne Thibodaux, Nursing; René Sylvon Vidrine, Petroleum Services and Safety Technology;

BACHELOR’S DEGREES

Cut Off

Megan Theresa Archer, Broadcast Journalism Concentration in Mass Communication; Koren Nicole Bowling, Elementary Education – PK-3 Certification; Megan Pauline Callais, Elementary Education – PK-3 Certification; Erin Michele Comeaux, Nursing; Raven Monique Crosby, General Studies; Dustin Lee Gisclair, Health and Physical Education Certification; Ashley Marie Guidry, General Family and Consumer Science – Social Services; Guy James Lefort, Biology – Pre-Physical Therapy; Erin Marie Plaisance, Elementary Education – PK-3 Certification (cum laude); Kateri Marie Plaisance, Marketing – Professional Sales;

Galliano

Danielle Charlene Benoit, Elementary Education – PK-3 Certification; Mindy Marie Guidry, Birth to Five/Early Interventionist Education;

Gheens

Fallon Marie Falgout, Nursing;

Galliano

Amy Marie Morrow, General Family and Consumer Science – Social Services;

Larose

Benoit Emile Lussier, Biology – Environmental Biology; Chaney Dawl Reed, Nursing;

Lockport

Paul John Barker, Marketing – Professional Sales; Nick David Fambrough, Print Journalism Concentration in Mass Communication; Jeremy Paul Gaubert, Chemistry (cum laude); Amy Lynn Gautreaux, Nursing; Lindsay Boyd Mayet, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry (magna cum laude); Ashley Nicole Morgan, Government; Maggie Anne Bower Punch, Business Education – Primary Certification; Scott Michael Theriot, Mathematics; Nicholas James Toups, Allied Health – Athletic Training Science;

Lockport

David Paul Dantin, Business Administration – Pre-Law; Heather H. Rook, Marketing – General;

Mathews

Sarah Elizabeth Hotard, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry (summa cum laude);

Raceland

Jonathan Lance Babin, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry (cum laude); Kali Ann Boudreaux, English Education – Primary Certification (cum laude); Ashley Elizabeth Comeaux, Art; Alison Elizabeth Cortez, Elementary Education, 1-5 Certification; Jennifer Anne Hunter-Babin, General Studies;

Raceland

Micah J. Ledet, Mathematics; Alicia Marie Vinning, Art Education Certification (cum laude);

Thibodaux

Jill Elizabeth Adams, Allied Health РProfessional Practice; Joshua Paul Adams, Computer Information Systems; Ryan Paul Andras, Computer Information Systems; Blake Matthew Barbera, Biology РPre-Physical Therapy; Amanda Lynn Barras, General Studies; Brittany Danyel Barrios, Government; Brea Elizabeth Bergeron, General Family and Consumer Science РSocial Services; Adrian Alexander Bernard, ComputerInformation Systems; Matthew Paul Boswell, Government; Jessica Lynne Boudreaux, General Studies; Erin Elizabeth Bourgeois, Nursing; Danny Paul Callais, Computer Information Systems; Kyle C. Carrier, Print Journalism Concentration in Mass Communication; Jessica Ann Charpentier, Nursing; Joshua J. Chauvin, Health Sciences РSports Science; Joshua Paul Clement, Health and Physical Education Certification; Josh Joseph Cortez, Business Administration РGeneral; Ashley Delaune, Communicative Disorders; Rebecca Rene̩ Didier, Government; Jared Paul Domangue, Computer Information Systems (cum laude); Allison Terese Doran, Sociology РFamily/Youth Advocacy; Ruth I. Dubis, Accounting; Jessica Bridgette Durocher, Art; Davonn Raechon Dutton, Allied Health РProfessional Practice; Crystal Shairre Fonseca, Family and Consumer Sciences, Birth-5 Early Interventionalist; Antoine Delma Foret III, Accounting (cum laude); Bonnie King Fortson, Government (cum laude); Jonathan Jacob Fox, Business Administration РGeneral (cum laude); Kristine Renee Fruchey, History; Kirk James Gilfour, Business Administration РFinancial Services Marketing; Benjamin Albert Gombossy, Marketing РProfessional Sales; Kayla Ann Granier, Business Administration РGeneral; Ren̩ James Hebert, Geomatics; Gretchen Grace Himel, Biology РPre-Medicine/Pre-Dentistry; Jennifer Nicole Johnson, General Studies; Katie Joy Kingdon, Broadcast Journalism Concentration in Mass Communication; Heather Ann Landry, Business Administration РGeneral; Claire Louise Ledet, Accounting (cum laude); Jenny Lyn Ledet, Biology РPre-Medicine/Pre-Dentistry (magna cum laude); Matthew James Ledet, Manufacturing Technology; Leilan Carroll LaFleur, General Studies; Courtney Frances Maggio, Biology РPre-Physical Therapy; Ryan Christopher McCann, Business Administration РGeneral; Justin S. Michot, Government (magna cum laude); Aaliyah Janel Muhammad, General Family and Consumer Science РSocial Services (cum laude); Megan Clair Neal, Nursing; Scott Joseph Olivier, Management (cum laude); Scott Joseph Olivier, Computer Information Systems (cum laude); Josh E. Osborne, Management; Adam Michael Papa, Geomatics; Amanda Talbot Percle, Psychology; Tayla Elane Price, Culinary Arts; Rachel Marie Pugh, Health Care Management; Rosemary Rieger Ramaraj, Art; Ryan David Rivault, Management; Shawanda Ralinda Robertson, Biology РPre-Medicine/Pre-Dentistry (cum laude); Michael Allen Robichaux, Biology РPre-Medicine/Pre-Dentistry (cum laude); Adam Paul Rouse, English; Chantelle Marie Simon, Birth to Five/Early Interventionist Education; Francezca Toler Smith, Culinary Arts; Lucille Lovoi Sposito, English РTechnical/Professional Writing (cum laude); Terrie Erin Terrell, Nursing; Heidi Marie Toloudis, English РTechnical/Professional Writing (cum laude); Erin A. Toups, Biology РPre-Medicine/Pre-Dentistry (summa cum laude); Rebekah Landry Tregre, Business Administration РGeneral (cum laude); Ren̩ Sylvon Vidrine, Petroleum Services; Allison N. Waguespack, Art; Elliot John Waguespack, Computer Information Systems; Jessica Williams, General Studies; Nicholas Joseph Acosta, Agricultural Business РProduction; Jared Michael Callais, Art (cum laude); Crystal Shairre Fonseca, Birth to Five/Early Interventionist Education; Kelli F. Gaudin, Communicative Disorders (cum laude); Kelsi Jude Guidry, Health Sciences РHealth and Wellness; Thomas Hunter Mitchell, Psychology; Katina Mari Moore, General Studies; Jared Christopher Price, Health Care Management; Amy M. Ray, Accounting; Mandy Marie Reulet, Accounting; Lenore Marie Rink, Public Relations Concentration in Mass Communication; Rita Sue Trahan, Nursing; Kristina Lynne Trosclair, Accounting (summa cum laude); Kristie Elizabeth Waguespack, Communicative Disorders;

MASTER’S DEGREES

Cut Off

Kris Marie Curole, Counselor Education; Jake Anthony Guidry III, Master of Business Administration;

Galliano

Connie P. Duet, Master Curriculum and Instruction – Secondary Education (4.0 GPA);

Lockport

Kendall Joseph Ledet, Master of Business Administration; Bonnie Olevia Lefort, Counselor Education (4.0 GPA);

Raceland

Travis James Aucoin, Master of Business Administration; Brandi Ann Chauvin, Specialist in School Psychology; Marcel Scott Estay, Master of Marine and Environmental Biology;

Thibodaux

Sara Borne Barrilleaux, Master of Business Administration; Celeste Davaine Battaglia, Master of Business Administration; Michelle Richard Chiasson, Administration and Supervision – Elementary/Secondary School Administration; Steve J. Escobar, Master of Business Administration; Celeste Richard Fontz, Administration and Supervision – Elementary/Secondary School Administration (4.0 GPA); Nicholas Earl Gaspard, Master of Marine and Environmental Biology; Amy Ponvelle Hebert, Administration and Supervision -Higher Education Administration (4.0 GPA); Melissa R. Jackson, Specialist in School Psychology; Meagan M. Louque, Master of Business Administration; Amelia Starr Mason, Administration and Supervision -Higher Education Administration; Kelly Marie Moreau, Counselor Education (4.0 GPA); Allison Gros Passman, Counselor Education; Shaina Airlia Riser, Master of Education – Educational Leadership; Olivia Alpha Smith, Master of Marine and Environmental Biology (4.0 GPA); Raecheal Ann Vizier, Master Curriculum and Instruction – Learning Disability; Angela Marie Collins, Master Curriculum and Instruction – Secondary Education; Mele Kaulahao Gonzales, Master of Business Administration; Beth Ann Naquin, Master of Business Administration;

ORLEANS

BACHELOR’S DEGREES

New Orleans

Katie Lynne Davis, Marketing РGeneral; Andre Girod Kelly, General Studies; Rachel Sad̩ Dyers, Health Care Management (cum laude); Lauren Ann Thompson, Public Relations Concentration in Mass Communication; Joe Anthony Wallace, General Studies (cum laude);

OUT OF STATE

ASSOCIATE DEGREES

Edmonds, Washington

Dean William Breindel, Petroleum Services;

Mount Olive, Mississippi

Erondus L. Gardner Sr., Safety Technology;

BACHELOR’S DEGREES

Biloxi, Mississippi

Jared Joseph Landrum, Health and Physical Education Certification;

Bracebridge, Ontario, Canada

Natalie Bree Dianna Robinson, Dietetics;

Carmel, Indiana

Shane Michael Burke, Biology;

Cordova, Tennessee

Anthony Michael Oliveira, Culinary Arts;

Dallas, Texas

Sarah Elizabeth Neunzig, Business Administration – Multinational Business;

Egg Harbor Township, New Jersey

Kelli A. Johnson, General Studies;

Festus, Missouri

Zachary Paul Bone, General Studies;

Forest, Ontario, Canada

Daniele Kerry Dunlop, Marketing – Professional Sales;

Garland, Texas

Terence Michael Whitaker, General Studies;

Guayaquil, Ecuador

Jose E. Barragan, Computer Information Systems;

Gulf Breeze, Florida

Megan Amanda Ordoyne, Culinary Arts;

Guntown, Mississippi

Phillip Matthew Blanchard II, (magna cum laude);

Houston, Texas

Mary Kathrine Halton, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry;

Katmandu, Nepal

Nishav Mainali, Computer Science (magna cum laude);

Kiev, Ukraine

Valeriia Igoriv Zasiedatielieva, Business Administration – Multinational Business (magna cum laude);

Kyoto, Japan

Saori Mine, Biology – Environmental Biology; Takako Takakuwa, Allied Health – Professional Practice (cum laude);

Lakeland, Florida

Cynthia Renee Williams, General Family and Consumer Science – Social Services;

Mariana, Florida

Zechariah Morgan Jr., Criminal Justice Concentration in Government (cum laude);

Nagano, Japan

Mutsumi Nakajima, Dietetics (magna cum laude);

Niihama, Japan

Shinichiro Ochi, Broadcast Journalism Concentration in Mass Communication (cum laude);

Petal, Mississippi

Brett Reginald Hoeflich, Business Administration – General;

St. Catherine, Jamaica

Stacy-Ann Simone Smith, Psychology;

Waverly, Iowa

Jacob Allen Sullivan, Marketing – Professional Sales (cum laude);

Yokohama City, Japan

Emiri Shimada, Accounting;

MASTER’S DEGREES

Charentsavan, Armenia

Gevorg Khachatryan, Master of Business Administration;

San Antonio, Texas

Brady Joseph Vavala, Master of Education – Educational Leadership;

OUACHITA

BACHELOR’S DEGREES

Monroe

Heather Nicole Knights, General Studies;

RAPIDES

MASTER’S DEGREES

Laplace

Miriam Carroll Crumby, Specialist in School Psychology;

ST. BERNARD

BACHELOR’S DEGREES

Violet

Sian Victoria Gaines, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry (cum laude); Spring Amber Gaines, Biology – Marine Biology;

ST. CHARLES

ASSOCIATE DEGREES

Hahnville

Tiffany Leigh Brady, Legal Assistant Studies;

New Orleans

Ashley Brooke Lemoine, Legal Assistant Studies;

BACHELOR’S DEGREES

Ama

Courtney Nicole Simmons, Nursing;

Des Allemands

Ashley Marie Chiasson, Nursing; Lawrence Adam Luquette, Business Administration – General; Jenny Merie Matherne, Public Relations Concentration in Mass Communication;

Destrehan

Brittany M. Dufresne, Communicative Disorders (magna cum laude); Matthew Charles Rodrigue, Allied Health – Athletic Training Science;

Hahnville

Erica M. Bowie, Elementary Education, 1-5 Certification; Donna M. Tregre, Accounting;

Luling

Nathan Michael Faucheux, Health and Physical Education Certification; Raymond Joseph Labat III, Nursing; Tracy Marie Rose, Nursing;

MASTER’S DEGREES

Destrehan

Kristy Gayle Parker Mascarella, Administration and Supervision – Elementary/Secondary School Administration;

ST. JAMES

ASSOCIATE DEGREES

Vacherie

Terris Adam Batiste, Child Development and Preschool Management;

BACHELOR’S DEGREES

Gramercy

Jill Amanda Martin, Culinary Arts; LaRitta Raynell Scott, Communicative Disorders;

Lutcher

Lauren Jane LeBlanc, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry (summa cum laude);

Lutcher

Sara Ann Boudreaux, Psychology;

St. James

Ciara Leigh Gardner, Sociology;

Vacherie

Brandi Nicole Becnel, Marketing – Professional Sales (magna cum laude); Jessi Landeche Becnel, Nursing; Kirby Marie Becnel, Nursing (cum laude); Renee E. Bourgeois, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry (summa cum laude); Brookes C. Brazan, Dietetics; Tasha Ann Brazan, Birth to Five/Early Interventionist Education; Katie Tregre Breaud, Nursing (cum laude); Henri Paul Dufresne, Government; Caroline Mary Hymel, Communicative Disorders (cum laude); Meagan Elizabeth Schexnayder, Business Education – Primary Certification; Elisabeth Ann Scioneaux, Agricultural Business – Production; Todd Gerard Vachetta, Human Resources Management; D’Lane Lois Edward, Nursing;

ST. JOHN

BACHELOR’S DEGREES

Laplace

Heather Nichole Gamble, Allied Health – Professional Practice; Chyna Giselle Johnson, Accounting;

Reserve

Tiffany Marie Pousson, Elementary Education – PK-3 Certification;

ST. LANDRY

ASSOCIATE DEGREES

Eunice

Richard T. Gothreaux, Petroleum Services;

BACHELOR’S DEGREES

Eunice

Drake John Leonards, Culinary Arts;

Krotz Springs

Kayla Renea Dupre, Psychology;

MASTER’S DEGREES

Opelousas

Molly Danielle LeBlanc, Master of Education, Educational Leadership;

ST. MARTIN

ASSOCIATE DEGREES

Breaux Bridge

Tyrone Joseph Daigle, Safety Technology;

ST. MARY

ASSOCIATE DEGREES

Berwick

Shae Allen Guillot, Safety Technology;

Franklin

Chad James Simoneaux, Safety Technology;

Morgan City

Rebecca Tullous Bazare, Nursing; Trina Adele Blanchard, Safety Technology; Katherine J. Contreras, Legal Assistant Studies; Johnathan Lee Cox, Emergency Medical Services – Paramedic; Brandy Lyne Duhon, General Studies; Nichole Marie Ebsch, Child Development and Preschool Management; Raymond Robert Pesson III, General Studies;

Patterson

Loretta D. Elliott, General Studies;

BACHELOR’S DEGREES

Baldwin

Samuel Joseph Sanders, History;

Berwick

Erin Marie Hardaway, Art (cum laude); Vanessa Mahfouz Jackson, Elementary Education, 1-5 Certification; Sedonia Berthelot Lousteau, Elementary Education, 1-5 Certification; Melissa Ann Anslum Martin, Nursing;

Centerville

Almetra Pierce, General Studies (cum laude);

Deceased

Travis James LaBouve, English;

Franklin

Katie LaRive Price, Communicative Disorders (cum laude); Michelby L. Whitehead, Public Relations Concentration in Mass Communication;

Morgan City

Donnette Smith Boutwell, Nursing; Rebecca Ann Domangue, Elementary Education – PK-3 Certification; Holly Elizabeth Fuselier, Business Administration – General; Colt Joseph Grow, Business Administration – General; Keith Michael Hampton, English – Creative Writing; Tonya Fay Jones, General Studies; Amy Lyn LaFleur, Psychology (magna cum laude); Tiffany Marie Rock, Government; Trinity Daniel Rock, Health Care Management; Geoffrey Robert Stoute, Print Journalism Concentration in Mass Communication; Clyde Verdin Jr., Broadcast Journalism Concentration in Mass Communication; Daniel Jude Verret, Manufacturing Technology (cum laude); Jeremy Wayne Williams, Business Administration – Financial Services Marketing; Brett Frank Adams, Accounting; Damita Lynn Hawkins, General Studies; Mary Beth Siracusa, Dietetics; Travis Edgar Trigg, Criminal Justice Concentration in Government;

Patterson

Ashley Jo Bergeron, Human Resources Management; Leisha N. Brocato, General Studies (magna cum laude); Melinda Holly Guidry Fields, General Studies; Luke Anthony Billiot, Business Administration – General;

MASTER’S DEGREES

Jeanerette

Wannette Lynell Robertson, Counselor Education;

ST. TAMMANY

BACHELOR’S DEGREES

Baton Rouge

Shelly Ann McCullough, Culinary Arts;

Mandeville

Michael Christopher Abadie, Business Administration – General;

Slidell

Jonathan Anthony Jones, Culinary Arts; Priscilla Ann Llopis, Dietetics;

TERREBONNE

ASSOCIATE DEGREES

Bourg

Kimberly Marie Bella, Nursing; Lindsey Elizabeth Cook, Criminal Justice;

Belle Chasse

Jacqueline Cheramie Rogers, General Studies;

Chauvin

Shantel Marie Price, Child Development and Preschool Management;

Dulac

Tiffany Ann Swinson, Criminal Justice;

Gray

Melanie A. Waire, Legal Assistant Studies;

Gray

Amy Duplantis Ward, Nursing;

Houma

Sheila C. Atkinson, Legal Assistant Studies; Megan Lynn Blanchard, Legal Assistant Studies; Lauren Michelle Bundy, General Business; Tina B. Granger, Legal Assistant Studies; Mark Barry Gray, General Business; Timi-Rai Fabre Guidry, General Studies; Gareth Michael Henry, General Business; Jeremy Albert McInnis, Nursing; Julie Bourque McNulty, General Studies; Adam Joseph Schmitt, Emergency Medical Services – Paramedic; Aaron F. Duplechin, General Studies; Lee A. Green III, Criminal Justice; Jonathan Carl Jefferson, Petroleum Services; Shantelle Marie Matherne, General Studies; Russell Joseph Soudelier Jr., Safety Technology; Meagan Elizabeth Trahan, Criminal Justice;

Schriever

Christy Lynn Simon, Legal Assistant Studies;

BACHELOR’S DEGREES

Bourg

Nicholas Howard Abbott, Manufacturing Technology; Erin Renee Belanger, Biology – Pre-Medicine/Pre-Dentistry; Erin Michel Deroche, Nursing; Murhea Elizabeth Galjour, Human Resources Management; Kevin Micheal Klingman, Business Administration – General; Kayla Marie/Jabert Lirette, Nursing; Angie Ann Logan, Dietetics; Curt Anthony Picou, Allied Health Sciences – Cardiovascular; Tanya C. Pitre, Allied Health – Specialized Practice (Cytotechnology); Laura Louise LeBlanc, Nursing;

Chauvin

Lacey Portier Belanger, Elementary Education – PK-3 Certification; Eric Brandon Gautreaux, Computer Information Systems; Amber Jade Johnson, History; Anastasia Cassandra McPherson, General Studies; Nikki Marie Pellegrin, Elementary Education 4-8 Certification (cum laude); Shantel Marie Price, Birth to Five/Early Interventionist Education;

Gray

Scott Paul Bellanger, Nursing; Dominique LaShawn Dawson, Business Administration – General; Cindy Lirette DuBois, Elementary Education, 1-5 Certification; Denise Alana Dufrene, Birth to Five/Early Interventionist Education; Amanda Christina Fontenot, History (cum laude); Randee Renee Rousseau, Advanced Cardiopulmonary Care;

Houma

Monica Saunders Adams, Nursing (cum laude); Cristina Marie Aguirre, Psychology; Sherri R. Bailey, Accounting (summa cum laude); Curtis Paul Bashkiharatee, Biology РPre-Medicine/Pre-Dentistry (cum laude); Mishalea Maria Benoit, Government; Brandi Lynn Bergeron, Government; Nikki Lynn Bienvenu, Finance (cum laude); Richard Joseph Borne, Accounting; Chastity Lee Boudreaux, Nursing; Nicholas Thomas Boudreaux, Accounting; Lindsey R. Bueche, Public Relations Concentration in Mass Communication; Kip M. Butcher, General Studies; April Quiana Calloway, Government; Lauren Elise Cenac, English (summa cum laude); Glaise John Chaisson Jr., Nursing; Erin Elizabeth Chauvin, General Studies; Chantel Billiot Comardelle, General Studies; Elizabeth Marie Crabtree, Psychology; Holly Elizabeth Crochet, History; Bliss Jane Kiff, English РTechnical/Professional Writing (cum laude); Christie Leigh Cummins, General Studies; Chris M. Dehart, English; Stephanie Spence Domangue, Nursing; Stacy Lynn Dufrene, Nursing; Dawn Marie Duplantis, General Studies; Tiffany Ann Duplantis, Birth to Five/Early Interventionist Education; Brett Michael Duthu, Finance; Katherine Us̩ Duthu; Jacob Matthew Eschete, Business Administration РGeneral; Dale P. Flynn, Health Sciences РAdvanced Pulmonary Care; Jared Anthony Foret, History (summa cum laude); Catherine Click Freeman, Accounting; Brett Joseph Geiger, Mathematics; Tina B. Granger, Sociology; Lorena Voisin Guidry, Nursing; Nicole Rhodes Guidry, Allied Health-Specialized Practice (cum laude); Ryan Joseph Hebert, Nursing; Mark Alan, II Herman, Computer Science; Naquada Chapelle Jefferson, Sociology; Samantha Ann Johnson, Allied Health РProfessional Practice; Lisa Marie Jones,General Studies; Devann Nesheian Keller,Marketing РGeneral; Zachary Gerard Koster,General Studies; Joey Anthony Landry Jr., Accounting; Jessica Dawn LaFont, Psychology (magna cum laude); Fallon Elizabeth Laughlin, Public Relations Concentration in Mass Communication; Lauren Elizabeth LeBoeuf, Elementary Education РPK-3 Certification; Alison Renee Leonard, Nursing; Mark A. Linson, Biology; Elizabeth Voisin Lirette, Accounting Tori Michelle Louviere, English РTechnical/Professional Writing; Monique Elizabeth McKemie, Elementary Education РPK-3 Certification; Nicole Theresa Marmillion, Health Sciences РSports Science; Derek Paul Martin, Geomatics; Terral John Martin Jr., Geomatics; Denae M. Matthews, Computer Information Systems; Lindsay Catherine McElroy, Elementary Education, 1-5 Certification; Heather Danielle Moore, Elementary Education, 1-5 Certification; Melissa Ann Moran, Accounting; Michael James Parr, Chemistry (Professional); Kevin Michael Pellegrin, Business Administration, Entrepreneurship; Denise Arceneaux Pete, General Family and Consumer Science РSocial Services; Tayla Leigh Pinell, Biology РPre-Veterinary Medicine (magna cum laude); Betsy Lynn Pitre, Birth to Five/Early Interventionist Education; Shane P. Prejean, Biology РPre-Medicine/Pre-Dentistry (magna cum laude); Tiffany L. Quick, Psychology (magna cum laude); Bobby James Ratcliff, Accounting; Lakeisha Lashawn Ray, Government; James Alan Ricker II, Broadcast Journalism РConcentration in Mass Communication; Matthew Travis Ridgway, General Studies; Amanda Lirette Rivette, Nursing; Katy Beth Rogers, Elementary Education, 1-5 Certification; Andy Paul Rome, Marketing РGeneral; Christie Lynn Sauce, Birth to Five/Early Interventionist Education; Adam Joseph Schmitt, Health Sciences, Cardiovascular Technology; Katie Marinda Chapman Smith, Art; Nicole Marie St. Laurent, English (magna cum laude); Robertadine Stevenson, General Studies; Nicole Picou Stewart, Elementary Education, 1-5 Certification (magna cum laude); William Daniel Strickland, Geomatics; Ross Allen Thibodeaux, Manufacturing Technology; Meagan Elizabeth Trahan, General Studies; Samantha Tran, Accounting (summa cum laude); Tuyet Nhu Vo, Mathematics (magna cum laude); Elizabeth Anne Voisin, Accounting; Michael Herbert VonBurgsdorff, Public Relations Concentration in Mass Communication; Jacob A. Watkins, Accounting (magna cum laude); Melanie Bergeron Weeks, Psychology; Joshua John Zeringue, General Studies;

Montegut

Misty Marie Freeman, Birth to Five/Early Interventionist Education; Jill Marie LeBoeuf, Nursing; Mary Agnes Picou, Elementary Education – PK-3 Certification;

Schriever

Erica Nikole Clement, Nursing; Heidi Marie Domangue, Art (cum laude); Philip J. Landry, Mathematics (cum laude); Kathlene Marie Lott, Nursing; Kelsi Rae Marcel, Marketing – Professional Sales; Christina VanMatre Oubre, Birth to Five/Early Interventionist Education; William Joshua Roper, Business Administration – General (cum laude); Delfia M. Vasquez, Criminal Justice Concentration in Government; Cody M. Walker, Nursing; Martha Latrease Watson, General Studies;

Theriot

Rusten Adam May, Business Administration – Pre-Law; Julie Gauthreaux Scott, Allied Health-Specialized Practice (Cytotechnology);

MASTER’S DEGREES

Bourg

Ronnie Wayne Duke Jr., Master of Marine and Environmental Biology; Sarina S. Lirette, Master of Business Administration; Crystal Cantrelle Pineno, Counselor Education (4.0 GPA);

Gibson

Nicole Kay Hayes, Master Curriculum and Instruction – Early Childhood;

Gray

Pauline Brunet White, Master Curriculum and Instruction – Reading Education;

Houma

James Myles Barr, Master Curriculum and Instruction – Secondary Education; Shelly Bisland Chauvin, Master Curriculum and Instruction – Early Childhood; Dawn M. Fleniken, Administration and Supervision – Elementary/Secondary School Administration; Jameka McKinley, Counselor Education; Diana Korinek Navarre, Counselor Education (4.0 GPA); Maria Pitre Vice, Counselor Education; Nikki Lynn Voisin, Master of Science, Community/Technical College Mathematics;

Schriever

Christopher Lloyd Vordick, Master of Business Administration (4.0 GPA);

Theriot

Jessica Lorio Guidry, Psychological Counseling (4.0 GPA);

VERMILION

BACHELOR’S DEGREES

Delcambre

Clint Paul Hill, Allied Health – Professional Practice;

VERNON

BACHELOR’S DEGREES

Leesville

Martin Silas Driscoll, Health and Physical Education Certification;

WASHINGTON

MASTER’S DEGREES

Angie

Ryan Edward Smith, Psychological Counseling.

 

###

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Go To ↑ Top